درمان آفتاب سوختگی صورت پوست بدن

8 روش فوری درمان آفتاب سوختگی  صورت و بدن

یادتان باشد که برای درمان آفتاب سوختگی صورت باید اقدامات زیر را فوری انجام دهید. پس تا احساس کردید که پوست شما در حال سوختن در پرتو نور خورشید است، اقدام کنید. یادتان نرود که قبل از اینکه زیر نور خورشید بروید، به تمام پوست صورت، بدن و گردن خود کرم ضد آفتاب بزنید.

1- از کمپرس استفاده کنید.

پس از سوختگی، پوست ملتهب می‌شود. آن را با هر یک از کمپرس‌های موارد زیر خنک کنید.

آب سرد: به آب سرد چند تکه‌ یخ اضافه کنید. پارچه‌ای را در مایع فرو ببرید و روی سوختگی بکشید. هر چند دقیقه یک بار با پارچه‌ای دیگر تکرار کنید. چندیدن بار در روز هر بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تکرار کنید.

استات آلومینیوم: اگر خارش شدید دارید، مخلوطی از آب و پودر استات آلومینیوم را امتحان کنید. پودر استات آلومینیوم از پوست در برابر خشکی بیش از حد و یا خارش محافظت می‌کند.

نارون کوهی: پارچه‌ای را با عصاره‌ی نارون کوهی مرطوب کنید. این داروی باورنکردنی به عنوان مسکن و ضدالتهاب شناخته شده است. اغلب برای تسکین موقت اعمال می‌شود. برای التهابات خفیف‌تر، تکه‌ایی پنبه‌ی کتان را در مایع فرو برید و به‌آرامی روی آنها بکشید. اگر می خواهید درباره انواع پاک کننده چشم بدانید، اینجا کلیک کنید.

2-درمان آفتاب سوختگی صورت با کاهش فوری دمای پوست صورت و بدن

بلافاصله پس از اینکه متوجه شدید درگیر آفتاب سوختگی صورت شده اید، از نور خورشید دوری کرده و خودتان را به آب برسانید. ترجیحاً یک دوش خنک، این همان چیزی است که می­تواند دمای پوست شما را به خوبی کاهش داده و التهاب را کم کند. زیر باد کولر یا پنکه بنشینید تا دمای بدن و صورت شما پایین بیاید و خنک شوید.

اگر شما می خواهید که به کمک آب و دوش گرفتن دمای پوست صورت را کاهش دهید، دوش باید کوتاه و خنک باشد. دوش طولانی می تواند ناحیه سوخته را خشک کند. اگر سوختگی فقط ناحیه کوچکی از پوست شما را درگیر کرده است، می توانید از یک حوله یا پارچه تمیز سرد استفاده کنید.

روش های درمان آفتاب سوختگی صورت بدن

3- از این مواد غذایی به عنوان مسکن خانگی استفاده کنید.

مواد معمولی موجود در آشپزخانه بهترین مسکن آفتاب سوختگی هستند.

بلغور: بلغور خشک را در پارچه‌ی توری ریخته و روی آن آب بریزید. پس از آنکه آب سرد را روی آن ریختید اجازه دهید تا خیس بخورد. بلغور را دور بیاندازید و با این مایع نقاط ملتهب را کمپرس کنید. هر ۲ تا ۴ ساعت انجام دهید.

شیر بدون چربی: یک فنجان شیر کم چرب را با چهار فنجان آب مخلوط کنید، سپس چند تکه یخ به آن اضافه کنید. برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کمپرس کنید، هر ۲ تا ۴ ساعت تکرار کنید.

نشاسته ذرت: به نشاسته‌ی ذرت آب کافی اضافه کنید تا به شکل خمیر درآید. سپس مستقیما روی محل آفتاب سوختگی قرار دهید.

کاهو: برگ‌های کاهو را در آب بجوشانید. آبکش کنید، آب آن را نگه داشته و اجازه دهید مایع چند ساعت در یخچال سرد شود. پنبه‌های کتانی را در مایع غوطه‌ور کنید و به‌آرامی روی پوست تحریک شده فشار دهید و بمالید.

ماست: ماست را روی همه نقاطی که دچار سوختگی شده، استفاده کنید. سپس با آب سرد دوش بگیرید و به‌آرامی پوست را خشک کنید.

چای کیسه‌ای: اگر پلک شما سوخته است، چای کیسه‌ای که در آب سرد خیس خورده است برای کم کردن تورم و تسکین درد کمک شایانی می‌کند. چای اسید خاصی دارد که به‌نظر می‌رسد درد آفتاب سوختگی را کم می‌کند.

3-استفاده از کرم مرطوب کننده قوی بر روی نواحی سوخته پوست

پس از دوش، زمانی که پوست صورت شما هنوز مرطوب است، از یک کرم یا لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید. این کار باعث می ­شود، رطوبت موجود بر روی پوست همچنان حفظ شده و درمان آفتاب سوختگی صورت انجام شود. این کار را نه فقط دقایقی پس از آفتاب سوختگی، بلکه تا چند روز پس از آن، تکرار و رعایت کنید. محدود کردن خشکی می­ تواند به سلامت دوباره­ ی پوست کمک کند.

نکته: اگر بر روی محل سوخته­ ی پوست قبل از خنک کردن پوست، کرم یا لوشن بزنید، گرما را در همان ناحیه به دام انداخته­اید و درد و التهاب شدت می­گیرد. بنابراین فرآیند فوق را به ترتیب انجام دهید.

4-زیاد آب بنوشید

آفتاب سوختگی مایعات بدن را از سایر قسمت ‌های بدن به سمت پوست می‌ کشد و این امر می‌ تواند به سرعت باعث کم‌ آبی بدن شود. بنابراین چیزی که به درمان آفتاب سوختگی صورت کمک می کند آب ‌رسانی است.

5-به تاول ها دست نزنید

آفتاب سوختگی صورت می تواند عامل ایجاد تاول هایی شود که دردناک هستند. تاول نشانه‌ای از آسیب‌دیدگی شدید است، که باید به آن توجه شود.  اگر می خواهید درگیر عفونت و زخم ماندگار بر روی صورتتان نشوید، تاولها را رها کنید.

اگر تاول زدید، پس سوختگی نسبتا بدی دارید. اگر شما را اذیت می‌کند و تنها ناحیه‌ی کوچکی را پوشانده، با دقت آن را تخلیه کنید. اما رویه‌ی پوست را بلند نکنید، چنانچه رشته‌های حساس عصب در تماس با هوا نباشد، احتمالا کم‌تر آزار می‌بینید و خطر عفونت نیز کم‌تر خواهد بود. برای تخلیه‌ی مایع، ابتدا سوزن را با نگه‌داشتن روی شعله استریل کنید. سپس سر تاول را سوراخ کنید و اجازه دهید مایع بیرون بریزد. در ۲۴ ساعت اول سه مرتبه این کار را انجام دهید. اما بعد به تاول کاری نداشته باشید.

6-بررسی کنید که برای درمان آفتاب سوختگی صورت به پزشک نیاز دارید یا خیر!

در آفتاب سوختگی شدید، گاهی این نوع درمان جواب نمی دهند و شما به مراقبت­ های پزشکی نیاز پیدا می ­کنید.

7-درد آفتاب سوختگی پوست را به کمک مسکن های موضعی کاهش دهید

برخی از انواع «آفتاب سوختگی صورت» می­تواند بسیار دردناک باشد. از این رو شما پس از موارد اول و دوم ممکن است به یک مسکن موضعی احتیاج پیدا کنید. ژل خنک کننده­ ی آلوئه­ ورا بهترین گزینه برای تسکین درد و درمان سریع آفتاب سوختگی پوست است. اگر درد آرام نگرفت مسکن دارویی استفاده کنید.

نکته: از مصرف پمادهای حاوی مواد تحریک کننده خودداری کنید. همچنین از درمان ‌های موضعی که به «کائین» ختم می‌ شوند مانند بنزوکائین و لیدوکائین و … که می ‌توانند باعث واکنش‌ های آلرژیک شوند، اجتناب کنید. کرم حاوی الکل نیز ابداً برای شما خوب نیست. برای مطالعه مقالات فناوری سلامت، به سایت telehealth مراجعه کنید.

8- در هنگام خرید، محصولات مراقبت از پوست را درست انتخاب کنید.

تمام داروخانه‌ها را برای یافتن این شفادهنده‌های کلیدی زیر و رو کنید.

تسکین با هیدروکورتیزون: سوزش و التهاب پوست با کرم موضعی، اسپری و یا پماد شامل ۱٪ هیدروکورتیزون مانند کورتید یا کورتیزون۱۰ تسکین می‌یابد.

تسکین با آلوئه‌ورا: برگ آلوئه‌ورا را قطع کنید و آب آن را بگیرید. اما ابتدا در قسمت کوچکی امتحان کنید تا مطمئن شوید به آلوئه‌ورا حساسیت ندارید. 

محافظت دربرابر عفونت: اگر هرگونه عفونتی دارید یا نگرانید که عفونتی بوجود آید، از پماد ضد باکتریایی که بدون نسخه قابل دریافتند، مانند پلیسپورین یا نئوسپورین استفاده کنید.

بی‌حسی با داروی بیهوشی: اگر سوختگی خفیفی دارید، یک داروی بی‌حسی بدون نسخه می‌تواند درد و خارش را تسکین دهد. آنهایی که حاوی بنزوکائین، بنزیل الکل، لیدوکائین یا دیفنهیدرامین هیدروکلورید هستند را بیابید. اسپری‌ها سریع‌تر از کرم‌ها و پمادها عمل می‌کند، اما هرگز آن‌ها را مستقیما روی صورت اسپری نکنید. به جای اسپری کردن، آن را روی یک تکه گاز پانسمان یا پد پنبه‌ای بپاشید و آن را روی صورتتان بمالید تا از تماس با چشمتان جلوگیری کنید.

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *